გაკვეთილის ადაპტირებული გეგმა
გაკვეთილის ადაპტირებული გეგმა
მასწავლებელი: ნინო ბაჩილავა
სწავლების საფეხური/საბაზო
კლასი: VIII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 11, მათ შორის სსსმ მოსწავლე 1
გაკვეთილის თემა:“შეკრების ხერხით წრფივ ორუცნობიან განტოლებათა სისტემის
ამოხსნა შეკრების ხერხით“
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეები ხსნიან განტოლებათა სისტემას შეკრების ხერხით
და შეუძლიათ დაადგინონ თუ რა შემთხვევაში აქვთ ერთი
ამონახსნი, უსასრულოდ ბევრი ამონახსნი,ან არა აქვთ
ამონახსნი .ამისათვის იყენებენ წინარე ცოდნას(ax=b წრფივი
განტოლების ამოხსნადობის პირობები)
სსსმ მოსწავლე აცნობიერებს ორუცნობიანი წრფივი განტოლების /განტოლებათა სისტემის ცნებას:იცის სისტემა რას ეწოდება, შეუძლია რიცხვთა დალაგებული წყვილებიდან ამოარჩიოს მოცემული მარტივი ორუცნობიანი განტოლებათა სისტემის ამონახსნი.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზაცი-ის
ფორმები
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
(წთ)
|
1
|
გაკვეთილის თემის, მიზნებისა და შეფასების
რუბრიკების წარმოდგენა
|
თემის, მიზნე-
ბისა და შეფას-
ების რუბრიკების წარმოდგენა ვერბალურად, სლაიდებით , ბარათებით(ჯგ)
|
საერთო საკლასო
|
პროექტორით
ჩვენება სლაი-
დებისა სადაც
წარმოდგენი-
ლია თემა,
მიზნები და შეფასების რუბრიკები
|
3
|
2
|
საშინაო დავალების შემოწმება
|
ჩამოვლა მოსწავლეებთნ
გასაუბრება
|
საერთო საკლასო
|
პროექტორით
სლაიდების ჩვენება რომელზეც გამოსახულია საშ. დავალებ-
ის ამოხსნის ნიმუშები
|
5
|
3
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება:ორუცნობია-ნი განტოლება,მისი ამონახსნი, ამოხსნადობის
პირობები , ჩასმის
ხერხით განტოლებათა სისტემის ამოხსნა. წინარე ცოდნის გასააქტიუ-
რებლად ჯგუფებს დავურიგებ წინასწარ გამზადწბულ ტესტებს ,ხოლო სსსმ მოსწავლესთან ვიმუშავებ ინდივიდუალურად შესაბამისი ტესტით.ჯგუფების მუშაობა მთავრდება პრეზენტაციით რომლის შედეგად ვადგენ მათ მზაობას ახალ მასალაზე გადასასვლელად.
|
კითხვა-პასუხი
ტესტირება
|
მუშაობა ჯგუფურად
|
„ქვიზი“
ჯგუ-
ფებისათვის,
სსსმ მოსწავ-ლისათვის
შესაბამისი
ტესტი
|
|
4
|
ჯგუფური მუშაობის გაანალიზების საშუალებ-
ით გადავდივარ ახალ მასალაზე შემდეგი თანმიმდევრობით:
მოსწავლეებს ვთხოვ ax=b განტოლების
ამოხსნადობის შემთხვევე-ბის გახსენებას,ტოლფას განტოლებაზე გადასვლის მოქმედებებს,რომლის შემდეგ დაფასთან გამოსულ მოსწავლეს ვაძლევ განტოლებათა სისტემას;კლასის
ჩართულობითა და მიმან-
იშნებელი კითხვების საშ-
უალებით ახალი მეთოდით ხსნიან სისტემას; მე ვრჩები
სსსმ მოსწავლესთან ახლოს და ვეხმარები
|
კითხვა-პასუხი
|
საერთო
საკლასო
|
„Power point”
სლაიდები
სახელმძღვანელო
|
10
|
5
|
მასალის განმტკიცებას ვახდენ სახელმძღვანელო-
ში მოცემული სავარჯიშო-
ებით.სსსმ მოსწავლეს კი ვამუშავებ მისთვის შედგენილი ტესტით
|
კითხვა-პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
მათ.VIIIკლასი
გვ.115 N1;3;5
გვ.116 N5;7
|
10
|
6
|
შეჯამებას ვახდენ გასასვლელი ბარათის
საშუალებით,სსსმ მოსწავლისათვის მაქვს შესაბამისი ტესტი.ტესტირების შემდ-
ეგ ვახდენ მოსწავლეთა შეფასებას,როგორც განმსაზღვრელ(დანართი2)
ისე განმავითარებელს (დანართი 1 და 3) (მოსწავლეთა განვითარებ- აზე ორიენტირებულს),გავ-
კეთებ კომენტარს რომელშიც ავსახავ საკლა-სო სამუშაოს შესრულების
დონეს,მონდომებულობას,
ინიციატივის გამოხატულ-
ობას და მოსწავლეთა სწავლით დაინტერესებას.
ვაძლევ რეკომენდაციებს სწავლების
ხარისხის გასაუმჯობესებლად.სსსმ მოსწავლეს ვაძლევ სიტყვ-
იერ შეფასებას(შევაქებ). მოსწავლეებიც ახდენენ თვითშეფასებას(დანართი2
|
ტესტირება
|
მუშაობა ინდივიდუა-
ლურად
|
ქვიზი
ბარათის სახით
|
7
|
7
|
საშინაო დავალება
|
სახელმძღვანე-
ლო
გვ.115 N2;4
გვ.116 N6;7
|
2
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მათ.VIII.7. მოსწავლეს შეუძლია განტოლებათა სისტემებისა და უტოლობების გამოყენება
პრობლემის გადაჭრისას.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
· ირჩევს ხერხს და ხსნის ორუცნობიან წრფივ განტოლებათა სისტემას; ახდენს ამონახსნის სიმრავლურ და გეომეტრიულ ინტერპრეტაციას;
· სსსმ მოსწავლე გამოარჩევს სხვადასხვა განტოლებიდან/განტოლებათა სისტემები-
დან / წრფივ ორუცნობიანგანტოლებას/წრფივ განტოლებათა სისტემას/. დალაგებული
წყვილებიდან ამოარჩევს მოცემული ორუცნობიანი წრფივი განტოლებათა სისტემის
ამონახსნს შემოწმების გზით.
:
განმავითარებელი შეფასება:ტესტი; გასაუბრება მოსწავლესთან; კითხვა-პასუხი; კომენტარები.
მოსწავლის თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ნაწილობრივ
|
სრულად
|
ჩემს აზრს გამოვთქვამ თავისუფლად
|
||
აქტიურად ვარ ჩართული იტერაქციაში
|
||
კითხვებს ვსვამ არგუმენტირებულად
|
||
კითხვების დასმით გაკვეთილზე ხელს არ ვუშლი სხვებს
|
||
ვინტერესდები საგაკვეთი-
ლო მასალით
|
გაკვეთილის გეგმა
საგანი: მათემატიკა
|
თემა: სინუსების თეორემა
|
კლასი: მე-10
|
დრო:45 წთ.
|
მოსწავლის პროფილი: 20 მოსწავლე,სსსმ მოსწავლე არ არის.
|
გაკვეთილის მიზანი: 1. მოსწავლე გაეცნობა სამკუთხედის გვერდებსა და კუთხეებს შორის ტრიგონომეტრიული თანაფარდობის ერტ კერძო შემთხვევას ,კერძოდ სინუსების თეორემას და დედუქციური მსჯელობით ასაბუთებს მის ჭეშმარიტებას.
2.მოსწავლე იყენებს სინუსების თეორემას მიუდგომელ წერტილამდე მანძილების მოსაძებნად და სხვა პრაქტიკული ხასიათის ამოცანების ამოსახსნელად.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
|
მათ.x.10 . მოსწავლეს შეუძლია გეომეტრიული დებულებების დასაბუთება
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
.დედუქციური მსჯელობის ნიმუშში აღადგენს გამოტოვებულ საფეხურს.
.იყენებს ევკლიდური გეომეტრიის აქსიომებს გეომეტრიული დებულებების დასაბუთებისას.
მათ. X. 11. მოსწავლეს შეუძლია ობიექტთა ზომებისა და ობიექტთა შორის მანძილების მოძებნა
შედეგი თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე ობიექტთა ზომებისა და ობიექტთა შორის მანძილების დასადგენად იყენებს ფიგურის ელემენტების ზომებს შორის.
|
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარჩვევები:
ტრიგონომეტრიული თანაფარდობა მართკუთხა სამკუთხედის გვერდებსა და კუთხეებს შორის;პროპორცია და მისი ძირითადი თვისება; მოცემული კუთხის სინუსის პოვნა
(ცხრილის გამოყენება); მოსაზღვრე კუთხეების თვისება;ფორმულა sin(180-a)=sina.
|
შეფასება და თვითშეფასება:
განმსაზღვრელი_ჩართულობის შეფასების რუბრიკა(აქტივობა 2.3), განმავითარებელი
შეფასების რუბრიკა (აქტივობა 1), თვითშეფასების რუბრიკა (აქტივობა 4)
|
სასწავლო მასალა და რესურსები:
მათ.x.(გოგიშვილის რედაქციით),ტესტები ინდივიდუალური და წყვილებში სამუშაოდ,გამოსაძახებელი ჩხირები,ცარცი,დაფა.
|
აქტივობა:1.მოკლე ტესტირება-მთელი კლასი(10 წთ)
აქტივობის მიზანი: წინარე ცოდნის გააქტიურება, პრობლემის იდენტიფიცირება .,
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები ასრულებენ ტესტირებას ,რომელიც მოიცავს საკითხებს
საშინაო დავალების შესაბამის და წინარე ცოდნის გამააქტიურებელს.შემოვლით ვამოწმებ
ნამუშევრებს,შემდეგ ვრთავ პროექტორს,სლაიდების გამოყენებით და კლასთან იტერაქციით ვააქტიურებ წინარე ცოდნას.
|
აქტივობა:2. (15 წთ) მეცადინეობას ვატარებ პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლების
პრინციპით, რისთვისაც ვიყენებ საგაკვეთილო მასალის ამოცანას.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები დაინტერესდებიან მართკუთხა სამკუთხედების ამოხსნის განზოგადებით და წინარე ცოდნის გამოყენებით ასაბუთებენ სინუსების თეორემას.
აქტივობის აღწერა:საგაკვეთილო მასალაში დასმული ამოცანისგანხილვით მოსწავლეები
აღმოაჩენენ,რომ არსებული ცოდნა არაა საკმარისი პრობლემის გადასაჭრელად, ამიტომ
მიმდინარეობს მისი დანაწევრება ,ხდება წარმოდგენა ხელსაყრელი გზით,მათემატიკური
მოდელის შექმნა,რომელიც გულისხმობს შესაბამისი ნახაზის წარმოდგენას და გეომეტრიულ ფორმულირებას, თუ როგორ ვიპოვოთ სამკუთხედის უცნობი კომპონენტები მისი ორი კუთხითა და ორი გვერდით.
მოსწავლეებმა იციან დასმული ამოცანის ამოხსნა მართკუთხა სამკუთხედების გამოყენებით, რომელიც ამ კერძო შემთხვევაში არ არის საკმარისი.მიმდინარეობს მსჯელობა,წარმოიშვება ჰიპოთეზა, რომელიც ახალი ამოცანის სახით გამოჩნდება და
პრობლემის გადაჭრის სტრატეგიის შემუშავებას მოითხოვს .ეს არის ბლაგვკუთხა და
მახვილკუთხა სამკუთხედებად განცალკევება .მიმანიშნებელი კითხვებისა და არსებული
ცოდნის გამოყენებით მოსწავლეების მიერ ეს შემთხვევები ბოლომდე შეისწავლება და
ბოლოს აყალიბებენ თეორემას.
|
ა ქტივობა:3.მასალის შეჯამება - გააზრება(10 წთ)
აქტვობის მიზანი:მოსწავლეები დასაბუთებული თეორემის გამოყენებით ხსნიან ამოცანებს; პოულობენ მიუვალ წერტილამდე მანძილს.
აქტივობის აღწერა:კითხვების დასმა,დისკუსია,ამოცანების ამოხსნა.
მსჯელობა იმაზე თუ როგორ ვიპოვოთ მიუვალ წერტილამდე მანძილი(მაგ.როგორ ვიპოვოთ სკოლის ეზოში მდგარი ნაძვის ხის სიმაღლე მასსზე აუსვლელად).
ამით მოსწავლეებს დავანახებ თუ როგორ შეძლებენ გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას
ცხოვრებისეული პრობლემების გადასაჭრელად.
|
აქტივობა:4.მოკლეტესტური მუშაობა წყვილებში(5 წთ)
აქტივობის მიზანი:დადგენა იმისა თუ როგორ გაიგეს მოსწავლეებმა ახსნილი მასალა.
აქტივობის აღწერა:ვაკვირდები თითოეული მოსწავლის ჩართულობას ტესტური მუშაობისას,ვადგენ მათ ძლიერ და სუსტ მხარეებს, საჭიროების შემთხვევაში
ვაძლევ რეკომენდაციას.
|
შეფასება(3 წთ)-ა)განმსაზღვრელი (დანართი 1)
ბ)განმავითარებელი-თვითშეფასება(დანართი 2)
|
საშინაო დავალება: (2 წთ) პ.5.1. გვ.241
მათ.x.გოგიშვილის რედაქციით.
ამოცანა:გვ.245N5;7;9;11.
|
თვითშეფასების რუბრიკა დანართი 2
კრიტერიუმები
|
ნაწილობრივ
|
სრულად
|
ჩემს აზრს გამოვთქვამ თავისუფლად
|
||
აქტიურად ვარ ჩართული დისკუსიაში
|
||
კითხვებს ვსვამ არგუმინტირებულად
|
||
შემიძლია გეომეტრიული დებულებებისა დამისგან გამომდინარე შდეგების დასაბუთება
|
||
გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას ვიყენებ ცხოვრებაში
|
||
ვინტერესდები საგაკვეთილო მასალით
|
განმსაზღვრელი შეფასება
კრიტერიუმე-ბი
|
1-2 ქულა
|
3-4 ქულა
|
5-6 ქულა
|
7-8 ქულა
|
9-10 ქულა
|
წრფივი განტოლების ამოხსნადობის პირობები.
|
ვერ იყენებს წრფივი
განტოლების
ამოხსნადო-
ბის პირობ-
ბს სავარჯი-
შოების ამო-
ხსნისას და
პრაქტიკული
პრობლემების
გადაჭრისას.
|
ზოგჯერ ახერხებს
წრფივი
განტოლების
ამოხსნადობის
პირობების
გამოყენებას
პრაქტიკული
სავარჯიშოებ-
ის ამოხსნისას.
|
ხარვეზებით
იყენებს წრფივი განტოლების
ამოხსნადობის პირობებს სა-
ვარჯიშოების
ამოხსნისას და
პრაქტიკული
პრობლემების გადაჭრისას.
|
უმეტეს
შემთხვევაში
კარგად იყე-
ნებს წრფივი
განტოლების
ამოხსნადო-
ბის პირობე-ბს სავარჯი-შოების ამოხსნისას და პრაქტი-ული
პრობ-
ლემების გა-
დაჭრისას.
|
ყოვეთ-ვის კარგად იყენებს
წრფივი
განტოლ
ების ამოხსნა-დობის
პირობ-
ებს სავ-
არჯიშოე-
ბის ამოხსნი-
სას
|
წრფივ განტო-
ლებათა სისტ-
მის შეკრების
ხერხით ამოხ-
სნის ალგორითმი.
|
ვერ იყენებს
სისტემის შეკრების ხერხით ამო-
ხსნის ალგო-
რითმს სავარჯიშოე-
ბის ამოხსნი-
სას.
|
ზოგჯერ ახე-რხებს აღნიშნულ ალგორითმს
სავარჯიშოე-
ბის ამოხსნი-
სას და პრაქტიკული
პრობლემების
გადაჭრისას.
|
ხარვეზებით
იყენებს აღნი-
შნულ ალგო-
რითმს სავარ-
ჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკუ-
ლი პრობლე-
მების გადაჭ-
რისას.
|
უმეტეს შე-
მთხვევაში
კარგად იყენებს აღნიშნულ
ალგორითმს
სავარჯიშო-
ების ამოხს-
ნისას და
პრაქტიკული პრობლემ-
ების გადაჭ-რისას
|
ყოველ-
თვის
კა-რგად იყენებს
აღნიშნ-ულ
ალგ-
ორითმს
სავარჯი-
შოების
ამოხსნი-
სას
და
პრობლ-ემების
გადაჭრ-ისას.
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების
რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ჯგუფის მუშაობა
წარუმატებელია
|
ჯგუფის მუშაობა
დამაკმაყოფილებელია
|
ჯგუფის მუშაობა
წარმატებულია
|
ჯგუფის წევრების
ჩართულობა
მუშაობაში
|
ყველა წევრი არ არის ჩართული
|
უმრავლესობა
ჩართულია
|
ყველა ჩართულია
|
ურთერთმოსმენისა
და აზრის გაზიარე-
ბის უნარი
|
კამათობენ,არ უსმე-
ნენ ერთმანეთს და
არის ხმაური,არ იზიარებენ ერთმან-
ნეთის აზრს.
|
ხმაურობენ,ნაკლებად
იზიარებენ ერთმანეთის აზრს.
|
უსმენენ ერთმანეთს
და იზიარებენ ერთმანეთის აზრსაც
|
ინსტრუქციის მიხე-
დვით მუშაობა
|
არ მუშაობენ ინსტ-
რუქციის მიხედვით.
|
ნაწილობრივ მიყვებიან ინსტრუქციას
|
მუშაობენ ინსტრუქციის მიხედვით
|
დროის ლიმიტის
დაცვა
|
ვერ იცავენ დროის
ლიმიტს
|
უმნიშვნელოდ აჭარბებენ დროს
|
იცავენ დროის
ლიმიტს
|
ლიდერის როლი
|
ლიდერი ვერ მართავს ჯგუფის
მუშაობას
|
ლიდერი ზოგჯერ ახერხებს მუშაობის წარმართვას.
|
ლიდერი ეფექტურად მართავს ჯგუფის მუშაობას.
|
მასწავლებელი: ბაჩილავა ნინო
2018 წლის 25.12
გაკვეთილის გეგმა(2)
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი: ნინო ბაჩილავა
საგანი:
მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო/ VII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8, მათ შორის სსსმ
მოსწავლე 1
გაკვეთილის
თემა: „ სამკუთხედი.სამკუთხედის სახეები კუთხეების მიხედვით.“
გაკვეთილის მიზანი: სამკუთხედების კლასიფიკაცია კუთხეების მიხედვით; სამკუთხედის
უტოლობის წარმოდგენა და გამოყენება ამოცანების ამოხსნისას.
მიზანი სსს მოსწავლისათვის: სამკუთხედების
კლასიფიკაცია კუთხეების მიხედვით;
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზა-ციის ფორმები
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
(წთ)
|
1
|
გაკვეთილის
თემის, მიზნებისა და შეფასების რუბრიკების
წარდგენა.
|
თემის,
მიზნებისა და შეფასების კრიტერიუმების წარდგენა ვერბალურად სლაიდით. შეფასების რუბრიკა
ბარათების სახით დაურიგდებათ ჯგუფებს.
|
საერთო
საკლასო
|
“Powen
Pointis”-ის სლაიდები;
ბარათები.
|
3
|
2
|
საშინაო
დავალების შემოწმება
|
ჩამოვლა,
მოსწავლეებთან გასაუბრება
|
საერთო
საკლასო
|
5
|
|
3
|
წინარე
ცოდნა:
კუთხე,
კუთხის სახეები, სამი წერტილის ერთ წრფეზე მდებარეობის პირობა. წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად
მოსწავლეები იმუშავებენ ტესტებზე. პარალელურად
ინდივიდუალურად ვმუშაობ სსსმ მოსწავლესთან. მისთვის მაქვს თაბახის ფურცელზე
დახაზული სხვადასხვა სახის კუთხეები , რომელსაც უნდა მიუწეროს შესაბამისი სახელები;
ორი
ჩხირი თითო ბოლოთი დამაგრებული, რომლის საშუალებით შეიძლება მახვილი, მართი, ბლაგვი
კუთხეების ჩვენება. იგივეს ვაკეთებინებ გაშლილი ხელის მტევანზე.
ვეკიხები
თუ რომელ კუთხეს ვერ მიჩვენებს ხელის თითებით.
|
ტესტირება
|
მუშაობა
წყვილებში.
სსსმ-სთან
ინდივიდუალური
|
ტესტი.
სსსმ
მოსწავლისათვის
შესაბამისი
ტესტი
|
8
|
4
|
ვახდენ
ტესტის სიღრმისეულ შემოწმებას სლაიდებზე გამოსახული პასუხების დახმარებით, ინტერაქციაში ჩავრთავ სსსმ მოსწავლესაც. სლაიდებზე მოცემული საკითხები
იძლევა იმის საშუალებას, რომ გადავიდე ახალ მასალაზე შემდეგი თანმიმდევრობით: მოსწავლეებს
ვთხოვ ჩაიხაზონ რვეულში სამივე სახის კუთხეები (საჭიროების შემთხვევაში ვეხმარები
სსსმ მოსწავლეს), მის გვერდებზე მონიშნონ თითო წერტილი და შეაერთონ მონაკვეთით, ასახელებენ
მიღებულ ფიგურებს (სამკუთხედები) , შემდეგ დავადგენთ კუთხის მიხედვით რა სახისაა
მიღებული სამკუთხედი და ვთხოვ ჩამოაყალიბონ თავიანთი სითყვებით ამ ტიპის სამკუთხედის
განსაზღვრება; ანალოგიურად ავაგებთ სხვა ტიპის სამკუთხედებს, მათ სახობას დაადგენენ მოსწავლეები და ჩამოაყალიბებენ
განსაზღვრებასაც,რომლის დახვეწას შესძლებენ
სახელმძღვანელოს გამოყენებით. აქვე შემომაქვს სამკუთხედის უ ტოლობის ცნება.
მოსწავლეებს
სლაიდით ვაჩვენებ მონაკვეთების სამეულებს და ვთხოვ მიპასუხონ კითხვებზე-მოცემული
კონკრეტული მონაკვეთების სამეულებიდან შეიძლება თუ არა სამკუთხედების შედგენა. დადებითი
თუ უარყოფითი პსუხების შემთხვევაში მათ არგუმენტირებულად აუნდა დაასაბუთონ თავიანთი
მოსაზრება. მოსწავლეების მსჯელობას მივცემ ისეთ მიმართულებას, რომ მათ თავად შეძლონ
სამკუთხედის უტოლობის ჩამოყალიბება
|
კითხვა-პასუხი
|
საერთო
საკლასო
|
“Power point”-ის სლაიდები.
სახელმძღვანელო
|
13
|
5
|
მასალის განმტკიცებას ვახდენ სხელმძღვანელოში მოცემული ამოცანებით. სსსმ მოსწავლეს
ინდივიდუალურად ვამუშავებ მხოლოდ სახელმძღვანელოს 1-5 საკითხებზე
|
ჯგუფური
მუშაობა
|
მუშაობა
ჯგუფურად
სსსმ
მოსწავლესთან
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო გვ.196 N1-5;7;11 (ა)
|
8
|
6
|
შეჯამებას ვახდენ
ქვიზის საშუალებით. სსსმ მოსწავლისთვის მაქვს შესაბამისი ტესტი.
|
ტესტირება
|
მუშაობა
ინდივიდუალურად
|
ქვიზი
|
7
|
7
|
საშინაო
დავალება
|
სახელმძღვანელო გვ.196 N1-6;8;9;10;11
|
1
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მათ.VII .9. ამოიცნობს გეომეტრიულ
ფიგურებს, ადარებს მათ სახეობებს და ახდენს კლასიფიკაციას.
მათ.VII .10. წარმოადგენს
გეომეტრიულ ობიექტებს ამოცანის კონტექსტის შესაბამისად.
განმავითარებელი შეფასება:
ქვიზი, კომენტარები,
ინდივიდუალური გასაუბრება მოსწავლესთან, მოსწავლეთა თვითშეფასებისა რუბრიკები.
მოსწავლეთა
თვითშეფასების რუბრიკა:
კრიტერიუმები
|
ნაწილობრივ
|
სრულად
|
ჩემს აზრს გამოვთქვამ თავისუფლად
|
||
აქტიურად ვარ ჩართული იტერაქციაში
|
||
კითხვებს ვსვამ არგუმენტირებულად
|
||
ვინტერესდები საგაკვეთილო მასალით
|
განმსაზღვრელი შეფასება. მოსწავლეთა შეფასების
რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
1-2
ქულა
|
3-4ქულა
|
5-6ქულა
|
7-8ქულა
|
9-10
ქულა
|
სამკუთხედების
კლასიფიკაცია კუთხეების მიხედვით
|
ვერ
ახდენს სამკუთხედების კლასიფიკაციას;
|
ზოგჯერ
ახერხებს სამკუთხედების კლასიფიკაციას
|
ხარვეზებით
ახერხებს სამკუთხედების კლასიფიკაციას
|
უმეტეს შემთხვევაში ახერხებს სამკუთხედების
კლასიფიკაციას.
|
ყოველთვის კარგად ახდენს
სამკუთხედების კლასიფიკაციას.
|
სამკუთხედის უტოლობის წარმოდგენა და მისი პრაქტიკული
გამოყენება
|
არ
შეუძლია სამკუთხედის უტოლობის წარმოდგენა და ვერ იყენებს პრაქტიკული სამუშაოების
შესრულებისას
|
ზოგჯერ
ახერხებს მინიშნებებით სამკუთხედის უტოლობის წარმოდგენას მაგრამ ვერ იყენებს პრაქტიკულად
|
ხარვეზებით
იყენებს სამკუთხედების
უტოლობას
ამოცანების ამოხსნისას
|
უმეტეს შემთხვევაში ახერხებს სამკუთხედების
უტოლობის წარმოდგენას და იყენებს პრაქტიკული ამოცანების ამოხსნისას
|
ყოველთვის
კარგად წარმოიდგენს სამკუთხედების უტოლობას და იყენებს შესაბამისი პრაქტიკული სამუშაოების
შესრულებისას
|
მიღებული
თეორიული ცოდნის გამოყენება ამოცანების ამოხსნისას
|
ვერ
იყენებს თეორიულ მასალას ამოცანების ამოხსნისას
|
ზოგჯერ მინიშნებებით ახერხებს თეორიული მასალის გამოყენებას
ამოცანების ამოხსნისას
|
ხარვეზებით
ახერხებს თეორიული მასალის გამოყენებას ამოცანების ამოხსნისას
|
უმეტეს შემთხვევაში კარგად იყენებს
თეორიულ მასალას შესაბამისი ამოცანების ამოხსნისას
|
ყოველთვის
კარგად იყენებს თეორიულ მასალას შესაბამისი ამოცანების ამოხსნისას
|
თარიღი: 11.04.
2018 წელი
ნინო ბაჩილავა
გაკვეთილის
გეგმა (3)
საგანი:
მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი: საშუალო/
XII
მოსწავლეთა რაოდენობა:
5, მათ შორის
სსსმ მოსწავლე :
1
გაკვეთილის თემა:
,, სიმრავლე. მოქმედებები სიმრავლეებზე.“
გაკვეთილს მიზანი: მოსწავლე ახდენს სიმრავლეებზე მოქმედებებს ( თანაკვეთა, გაერთიანება,
სხვვაობა, შევსება უნივერსალურ სიმრავლემდე)
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზაციის
ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1.
|
გაკვეთილის
თემის, მიზნისა და შეფასების რუბრიკის წარდგენა
|
თემის,
მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების წარდგენა ვერბალურად/სლაიდით.
შეფასების
რუბრიკა ბარათების სახით დაურიგდებათ ჯგუფებს.
|
საერთო
საკლასო
|
,,Power
Point” -ის სლაიდები;
ბარათები
|
3
|
2.
|
საშინაო
დავალების შემოწმება
|
ჩამოვლა.
მოსწავლეებთან
გასაუბრება.
|
საერთო
საკლასო
|
8
|
|
3.
|
წინარე
ცოდნა
სიმრავლე,
სიმრავლის ელემენტები,
სიმრავლის მოცემის ხერხები, ცარიელი სიმრავლე,
რიცხვითი შუალედები.
წინარე ცოდნის
გასააქტიურებლად მოსწავლეები იმუშავებენ ტესტებზე.
სანამ მოსწავლეები
მუშაობენ ტესტზე, ინდივიდუალურად ვიმუშავებ სსსმ მოსწავლესთან.
სსსმ მოსწავლისთვის
მაქვს შესაბამისი სავარჯიშო, სხვადასხვა ფორმისა
და ფერის მუყაოზე გამოჭრილი ფიგურები.
განვიხილავ ამ ფიგურათა ერთობლიობას როგორც სიმრავლეს, ხოლო კონკრეტულ ფიგურას, როგორც
ელემენტს და ვუსვამ შესაბამის კითხვებს.
|
ტესტირება
|
მუშაობა
წყვილებში
|
ტესტი
სსსმ
მოსწავლისთვის მოყაოზე ამოჭრილი ფიგურები
|
5
|
4
|
ვახდენ
ტესტის სიღრმისეულ შემოწმებას სლაიდებზე გამოსახული პასუხების მიხედვით. ეს აქტივობა წყვეტის გარეშე გადადის ახალ მასალაზე მუშაოვის აქტივობაში. მოგვყავს
სიმრავლეთა მაგალითები, განვიხილავთ სიმრავლეებზე მოქმედებებს და განვმარტავთ ტერმინებს.
სსსმ
მოსწავლეს ვუსვამ შესაბამის კითხვებს.
|
კითხვა-პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
Power point-ის სლაიდები.
სახელმძღვანელო
|
8
|
5
|
მასალის განმტკიცება
სავარჯიშოების
ამოხსნა
პარალელურად
ინდივიდუალურად ვმუშაობ სსსმ მოსწავლესთან წინასწარ შემუშავებული კითხვებით:
მისი ოჯახი რამდენი
წევრსაგან( ელემენტისაგან) შედგება?; როგორ ფიქრობ არის თუ არა ოჯახის წევრთა ერთობლიობა
სიმრავლე? ოჯახის
ყველა წევრი საქართველოშია?(დედა
საზღვართგარეთაა) დარჩენილებს მათემატიკური
ტერმინით რა ჰქვია?
|
ჯგუფური
მუშაობა
|
მუშაობა
ჯგუფურად
|
სახელმძღვანელო.
(გვ.36.
N1-6;14;16;მათ.12.)
|
12
|
6
|
გაკვეთილის
შეჯამება-გამთლიანებისა და მოსწავლეთა შეფასების
მიზნით მოსწავლეები შეავსებენ ქვიზს.
სსსმ მოსწავლისთვის კი მაქვს სხვადასხვა ფერის პარკებში სიმინდის
მარცვლები და კენჭები, რომელსაც ვუდებ მაგიდაზე და ვთხოვ მიპასუხოს, რომელი ფერის
პარკშია სიმინდის
მარცვლები(კენჭები)?
არის თუ არა ცალცალკე მათი ერთობლიობა სიმრავლე?
როცა ყველას ერთ
პარკში ჩაყრით, რას ნიშნავს ეს ქმედება
მათემატიკურის
თვალსაზრისით ?
დათვალე და დაასახელე მათი რაოდენობა .
|
ტესტირება
|
მუშაობა
ინდივიდუალურად
|
ტესტები
სსსმ
მოსწავლისთვის
პარკებში
ჩაყრილი
|
8
|
საშინაო
დავალება
|
სახელმძღვანელო
(ავტ.
გოგიშვლი, ვეფხვაძე და სხვ)
პ.1.4. გვ.29.
N6-10;12-15;16-20.
|
1
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
მათ.XII.4.
იყენებს დისკრეტული
მათემატიკის მეთოდებს მოდელირებისა და პრობლემის
გამჭოლი კომპეტენციები. ეს გაკვეთილი
ხელს შეუწყობს მოსწავლეებში შემდეგი გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებას:
·
რაოდენობრივი წიგნიერება;
·
სემიოტიკური წიგნიერება.
განმავითარებელი
შეფასება: ტესტი; გასუბრება
მოსწავლესთან; კითხვა-პასუხი; კომენტარები.
მოსწავლის თვითშეფასების
რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ნაწილობრივ
|
სრულად
|
ჩემს
აზრს გამოვთვამ თავისუფლად
|
||
აქტიურად
ვარ ჩართული ინტერაქციაში
|
||
კითხვებს
ვსვამ არგუმენტირებულად
|
||
შემიძლია
ვენის დიაგრამების მეშვეობით წარმოდგენილ სიმრავლეებს შორის მიმართებების დადგენა
|
||
ვინტერესდები
საგაკვეთილო მასალით
|
განმსაზღვრელი შეფასება:
კრიტერიუმი
|
1-2
ქულა
|
3-4
ქულა
|
5-6
ქულა
|
7-8
ქულა
|
9-10
|
სიმრავლეთა
თანაკვეთა
|
ვერ
იყენებს თანაკვეთის ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის გადაჭრისას.
|
ზოგჯერ
ახერხებს თანაკვეთის ცნების გამოყენებას სავარჯიშოების ამოსნისას და პრაქტიკული პრობლემის
გადაჭრისას.
|
ხარვეზებით
იყენებს თანაკვეთის ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის გადაჭრისას
|
უმეტეს
შემთხვევასი
კარგად
იყენებს თანაკვეთის ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის გადაჭრისას
|
ყოველთვის
კარგად იყენებს თანაკვეთის ცნებას სავარჯიშოებისა ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის
გადაჭრისას.
|
სიმრავლეთა
გაერთიანება
|
ვერ
იყენებს გაერთიანების ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის გადაჭრისას.
|
ზოგჯერ
ახერხებს გაერთიანების ცნების გამოყენებას სავარჯიშოების ამოსნისას და პრაქტიკული
პრობლემის გადაჭრისას.
|
ხარვეზებით
იყენებს გაერთიანების ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის გადაჭრისას
|
უმეტეს
შემთხვევასი
კარგად
იყენებს გაერთიანების ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის გადაჭრისას
|
ყოველთვის
კარგად იყენებს გაერთიანების ცნებას სავარჯიშოებისა ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის
გადაჭრისას.
|
სიმრავლეთა
გამოკლება და უნივერსალურ სიმრავლემდე შევსება
|
ვერ
იყენებს სიმრავლეთა გამოკლების ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის გადაჭრისას;
|
ზოგჯერ
ახერხებს სიმრავლეთა გამოკლების ცნების გამოყენებას სავარჯიშოების ამოსნისას და პრაქტიკული
პრობლემის გადაჭრისას.
|
ხარვეზებით
იყენებს სიმრავლეთა გამოკლების ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის გადაჭრისას
|
უმეტეს
შემთხვევასი
კარგად
იყენებს სიმრავლეთა გამოკლების ცნებას სავარჯიშოების ამოხსნისას და პრაქტიკული პრობლემის
გადაჭრისას
|
ყოველთვის
კარგად იყენებს სიმრავლეთა გამოკლების ცნებას სავარჯიშოებისა ამოხსნისას და პრაქტიკული
პრობლემის გადაჭრისას.
|
მასწავლებელი: ნინო ბაჩილავა
თარიღი: 16. 09.
2017
No comments:
Post a Comment